top of page

Somatotyp - zalecenia dla twojego typu budowy ciała.

Somatotyp to inaczej typ budowy ciała. Można wyróżnić trzy typy: EKTOMORFIK, MEZOMORFIK i ENDOMORFIK.

Somatotyp ektomorficzny ma długie nogi i ręce i nie za dużo masy mięśniowej. Ma również stosunkowo niską siłę maksymalną, ale za to wytrzymałość jest na przyzwoitym poziomie. Ten typ budowy cechuje się szybkim metabolizmem, czyli ektomorfik może zjeść więcej bez większego przybierania na wadze. Za to ten typ budowy najbardziej odporny na przyrost masy mięśniowej. Dlatego ektomorfik powinien skupić się treningach siłowych, aby zbudować siłę. Osoba o somatotypie ektomorficznym powinna spożywać dobrej jakości tłuszcze oraz węglowodany i odpowiednią ilość białka (ok. 2g na kg masy ciała).


Mezomorficy charakteryzują się proporcjonalną budową ciała. Mogą z łatwością żonglować utratą i przybieraniem masy ciała. Z łatwością przychodzi im również budowanie masy mięśniowej. W tym przypadku zaleca się trening siłowy i treningi interwałowe. Dobrej jakości tłuszcze, umiarkowana ilość węglowodanów i dobrze rozplanowane spożycie białka w czasie powinno być kluczem do sukcesu w tym somatotypie.


Najbardziej poszkodowane są osoby o endomorficznym typie budowy, ponieważ z natury są bardziej kształtne i z trudem przychodzi im utrata tkanki tłuszczowej. W tym przypadku osoby muszą podejść świadomie do treningu i odżywiania. Trening powinien być wykonywany systematycznie. Czasami może być trudno, ponieważ ciało nie będzie domagać się ruchu, dlatego tak ważne jest świadome włączanie ruchu w ciągu dnia. Trening interwałowy oraz ćwiczenia siłowe będą świetnym rozwiązaniem. Trzeba pamiętać o dobrej jakości tłuszczach i białku oraz umiarkowanej ilości węglowodanów.


Ja jestem EKTOMORFIKIEM, bo po 5-6 latach treningów, patrząc wstecz, to naprawdę topornie mi idzie budowanie masy mięśniowej i zawsze miałem dobre predyspozycje wytrzymałościowe.


Twój somatotyp to...? Daj znać w komentarzu, a teraz zobacz, jak podejść do kwestii odżywiania, aby schudną w każdym wariancie somatotypu?

  • Wybieraj produkty od lokalnego rolnika, które są ekologiczne.

  • Dobrze zaplanuj jedzenie posiłków. Przed porannym treningiem zjedz nawet niewielką przekąskę zawierającą białko i węglowodany, aby chociaż trochę zniwelować działanie kortyzolu. Po treningu (po ok. 30 min) przyjmij 30 g białka, a resztę dokończ w domu.

  • Nie doprowadzaj się do głodzenia, ponieważ ma to więcej strat niż korzyści dla naszego odchudzania.

  • Skup się na składzie ciała, a nie na tym, co pokazuje waga.

  • Spożywaj ok. 200 g dobrej jakości węglowodanów - owoce, zboża i warzywa o niskim indeksie glikemicznym.

Pan Dupek.


Bibliografia:

Stacy T. Sims LWICE TRENUJĄ INACZEJ. Jak dopasować dietę i treningi do kobiecej fizjologii., Łódź, Galaktyka, 2021.38 wyświetleń0 komentarzy

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page