top of page

Trening podczas menopauzy. Dlaczego trening siłowy jest taki ważny dla kobiet po 40-tce!

Menopauza jest naturalnym etapem życia każdej kobiety. Wraz z nadejściem menopauzy, organizm kobiety przechodzi szereg zmian hormonalnych, które mogą wpływać na jej zdrowie i samopoczucie.

 • Utrzymanie szczupłej sylwetki nagle zaczęło stanowić problem?

 • Utrata siły mięśniowej zaczęła utrudniać wykonywanie codziennych czynności?

 • Pojawiły się problemy z równowagą i stabilnością ciała?

 • Metabolizm spowolnił i utrudnił spalanie kalorii?

 • Zaczęłaś mieć brak pewności siebie i spadki motywacji?

 • Masz uderzenia gorąca i wahania hormonalne, które utrudniają trening?

 • Pojawiły się trudności w utrzymaniu regularnych treningów?

 • Miewasz złe samopoczucie po treningu, takie jak bóle mięśni i stawów?

 • Czujesz osłabienia kości (większe ryzyko złamań) oraz większą podatność na urazy i naciągnięcia mięśni?

Jednym ze sposobów radzenia sobie z tymi trudnościami i utrzymania zdrowia jest regularny trening siłowy. Niestety tutaj też pojawiają się blokady:

 • Przekonanie, że trening siłowy nie jest odpowiedni dla osób starszych.

 • Brak wiary w to, że trening siłowy może przynieść korzyści zdrowotne i poprawić jakość życia, bo "przecież w pewnym wieku organizm już nie jest w stanie się zmienić".

 • Obawa przed ryzykiem kontuzji lub pogorszeniem stanu zdrowia.

To tylko kilka blokad, które uniemożliwiają rozpoczęcie treningów, bo “przecież starzenie się jest naturalnym procesem i nie wymaga aktywności fizycznej”. Nic bardziej mylnego!


Zapobieganie utracie masy mięśniowej

Wraz z wiekiem i nadejściem menopauzy kobiety są bardziej podatne na utratę masy mięśniowej, co może prowadzić do osłabienia i utraty sprawności fizycznej. Trening siłowy pomaga wzmocnić mięśnie, zwiększając ich masę i siłę, co wpływa pozytywnie na zdolność do wykonywania codziennych czynności i utrzymania niezależności.


Poprawa gęstości kości

Menopauza może prowadzić do osteoporozy, stanu charakteryzującego się osłabieniem kości i zwiększonym ryzykiem złamań. Trening siłowy stymuluje wzrost masy kostnej i poprawia gęstość kości, co zmniejsza ryzyko osteoporozy i zapewnia lepszą ochronę przed złamaniami.


Łatwiejsza kontrola masy ciała

W okresie menopauzy kobiety często doświadczają zmiany w dystrybucji tkanki tłuszczowej, a także spowolnienia tempa metabolizmu. Regularny trening siłowy przyczynia się do zwiększenia spalania kalorii, zarówno podczas samego treningu, jak i po. Wzrost masy mięśniowej przyczynia się również do zwiększenia tempa metabolizmu, co ułatwia kontrolowanie masy ciała.


Poprawa samopoczucia psychicznego

Menopauza może być okresem nie tylko fizycznych, ale również emocjonalnych zmian. Trening siłowy ma pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne poprzez uwalnianie endorfin, hormonów odpowiedzialnych za poprawę nastroju i redukcję stresu. Regularne ćwiczenia mogą przynieść ulgę w dolegliwościach menopauzalnych, takich jak uderzenia gorąca czy zaburzenia snu.


Poprawa jakości życia

Trening siłowy przyczynia się do ogólnego poprawienia jakości życia kobiet po menopauzie. Zwiększa on wytrzymałość fizyczną, poprawia elastyczność i koordynację ruchową, co przekłada się radość z pasji i aktywność w codziennych czynnościach.


Podsumowując, trening siłowy jest ważnym elementem zdrowego stylu życia dla kobiet po menopauzie. Dlatego zachęcam kobiety po menopauzie do skonsultowania się z trenerem, aby opracować odpowiedni program treningowy.

 

Zapomnij o nieskutecznych treningach! Wzmocnij ciało i zbuduj piękne pośladki z Projektem dla kobiet


Projekt treningowy na miarę Twoich możliwości, z którym w prosty i bezpieczny sposób wzmocnisz swoje ciało i zwiększysz pewność siebie. Zamknięta grupa wsparcia i skuteczny plan treningowy – otrzymasz wszystko, czego potrzebujesz, aby zrealizować swój cel.

Pozdrawiam, Kacper Dobrowolski.


22 wyświetlenia0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page