top of page

Wiek nie musi być wymówką!

...jeśli odpowiednio podejdziesz do treningu i odżywiania.


Wiele osób uważa, że nie osiągną swojej wymarzonej sylwetki, ponieważ mają już swoje lata. Nic bardziej mylnego. Owszem po 40-stce nasz metabolizm zwalnia. Szybciej spada siła i ilość włókien szybkokurczliwych, a stawy tracą swoją elastyczność. Maleje również nasza wydolność i zmniejsza się gęstość kości. Wszystkie wymienione rzeczy są idealną iskierką, aby rozpalić nasz zapał do treningu siłowego. To właśnie ten rodzaj treningu zapobiega fizjologicznym zmianom, które zachodzą w naszym organizmie.


  • Zadbaj o odpowiedni program treningowy dostosowany pod Twój cel i możliwości (miejsce treningu oraz stopień zaawansowania).

  • Zwróć uwagę na odpowiednie odżywianie dostosowane pod Twój cel (ilość kcal oraz makroskładników).

  • Zadbaj o regenerację - sen jest naprawdę bardzo ważny.

  • Bycie konsekwentnym i cierpliwym jest kluczem do sukcesu.


Zobacz co mają do powiedzenia moje podopieczne, które są po 40, a radzą sobie lepiej niż niejedna 20-latka.


Magda

Gdy w wieku 42 lat zaczynałam swoją walkę o siebie, wielu mówiło, że w tym wieku to nie mam co liczyć, na których zmiany oczekuje, że ten wiek ma swoje prawa. Miałam momenty zwątpienia, czy to aby nie jest prawda. Przy współpracy z odpowiednimi osobami okazało się, że wiek nie ma znaczenia. Że jak ktoś mówi, że się nie da, należy zmienić trenera lub dietetyka a często obie osoby. Pamiętam ten moment, gdy po trzech miesiącach naszej współpracy w wieku u mnie 43 lat efekty były zauważalne i niejednokrotnie osoby z otoczenia również to widziały. Dopingowało to do dalszych działań. Teraz wiem, że wiek nie ma znaczenia, a wielkie znaczenie ma kto, prowadzi Cię do celu. Nie pamiętam, kiedy ostatnio miałam na sobie krótkie spodenki, teraz śmigam w nich cały urlop. Dziękuję Ci za Twoje zaangażowanie i współpracę, którą kontynuujemy. Zdjęcie, które Ci podsyłam, mówi samo za siebie.

 

Joanna

Na początku stwierdzę, że trening siłowy dla dojrzałych kobiet jest zupełnie czymś innym niż dla kobiet młodych. One ćwiczą dla innych efektów bądź z innych powodów. Patrząc z mojej perspektywy, jest on uzupełnieniem, a wręcz bazą dla innych sportów, które uprawiam. U kobiet 45+ ciało/mięśnie potrzebują silnych bodźców, aby utrzymać jędrność, a mięśnie osłabione brakiem aktywności na co dzień bądź też jednostajnym treningiem biegowym, który jako sam w sobie nie jest cudownym lekiem na sylwetkę - wzmocnić i uwydatnić, uchronić przed kontuzjami. Mam tu na myśli indywidualny plan treningowy siłowy, a nie zajęcia fitness na sali czy online. Widzę po sobie, że 1 h dwa razy w tygodniu już działa. Pozostałe dni to inna aktywność, bez której byłoby mi ciężko żyć. Nie chcę też nikogo namawiać do aktywności wytrzymałościowej z drugiej strony. Dzięki Kacprowi odkryłam cudowne zalety treningu funkcjonalnego i siłowego. Trening ten już nie kojarzy mi się z typowymi osiłkami na siłowni, nie jest trudny i ciężki, wykonuję go z przyjemnością i nie padam bez sił po jego wykonaniu. Jest też dobrym zamiennikiem aktywności, jeśli ktoś nie lubi bądź nie może biegać czy jeździć na rowerze. Mięśnie i serce są dotlenione, osteoporoza nas nie będzie dotyczyła no i naturalne endorfiny/zadowolenie z wykonanej pracy. Względne choroby też nie wykluczają takiego treningu, wystarczy skonsultować się u lekarza sportowego.

 

Dlatego zawsze powtarzam!

Głównym cele może być aspekt wizualny - sylwetka. Natomiast dobrze jest do głównego celu dobrać mniejsze, które będą łatwiejsze do kontroli i do pomiarów. Takim celem może być siła, zdrowie i samopoczucie. Jeśli będziemy zwracać uwagę aspekt siłowy, to będziemy w ciągłej motywacji, ponieważ z treningu na trening stajemy się coraz silniejsi.


W jednym z badań na temat siły i hipertrofii mięśni w zależności od płci i wieku wykazano, że ani wiek, ani płeć nie wpłynęły praktycznie w żadnym stopniu na uzyskane wyniki. Jednak wielkie znaczenie ma tutaj sprawy indywidualne. Niektóre osoby dobrze reagowały na dany trening siłowy, a inne nie. To pokazuje, że do kwestii treningowych należy podejść indywidualnie do każdej osoby. Istotny w progresie siłowy jest układ nerwowy i jego możliwości adaptacyjne oraz dieta i styl życia. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5005877/


Do następnego!

Kacper

18 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Комментарии

Оценка: 0 из 5 звезд.
Еще нет оценок

Добавить рейтинг
bottom of page