top of page

Bolą mnie mięśnie po treningu. Czy to znaczy, że trening był dobry?

DOMS (ang. delayed onset muscle soreness), czyli nasze przysłowiowe zakwasy to, innymi słowy, opóźniona bolesność mięśniowa. Objawia się sztywnością, bolesnością i tkliwością uszkodzonych mięśni i zazwyczaj pojawia się drugiego lub trzeciego dnia po intensywnym wysiłku.


CZY DOMSY SĄ WYZNACZNIKIEM DOBREGO TRENINGU?

Dużo osób lubi uczucie lekkich zakwasów dzień po treningu. Dlatego wiele z was może być teraz w szoku. DOMS'y, czyli przysłowiowe zakwasy nie mówią nam, czy dany trening był dobry, czy zły.


Dany trening wykonywany przez dwie inne osoby może w różny sposób wpłynąć na pojawienie się DOMS'ów. W dużej mierze zależy to od uwarunkowań genetycznych. Dlatego, jeśli stajesz się silniejsza i widzisz, że Twoje pośladki rosną, a nie masz częstych DOMS'ów, to powinnaś być szczęśliwa. Co jest fajnego w ciągłym stękaniu z bólu i dolegliwościach bólowych, które hamują nasz potencjał treningowy. Ciężko dać z siebie maksa na treningu, gdzie cały czas czujemy ból du...!


CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA WYSTĘPOWANIE DOMS'ÓW
  • ĆWICZENIA, KTÓRYCH DAWNO NIE ROBIŁAŚ

  • NIEREGULARNE TRENINGI

  • CELOWE POWOLNE OPUSZCZANIE CIĘŻARU #FazaEkscentryczna

  • ĆWICZENIA MOCNO ROZCIĄGAJĄCE MIĘSIEŃ #RDL

CZYNNIKI ZMNIEJSZAJĄCE WYSTĘPOWANIE DOMS'ÓW
  • WYKONUJ REGULARNIE PODOBNE ĆWICZENIA

  • TRENUJ CZĘSTO #Systematyczność

  • UNIKAJ POWOLNEJ EKSCETRYKI, DBAJĄC O FAZĘ KONCETRYCZNĄ

  • ĆWICZENIA NIEWYMAGAJĄCE MOCNEGO ROZCIĄGANIA MIĘŚNI #GluteBridge

LUBICIE „ZAKWASY"?

Ja lubię wykorzystywać DOMS'y do sprawdzenia, które mięśnie są bardziej aktywne podczas danego ćwiczenia. Czasami przy normalnych warunkach ciężko jest wyczuć pracę konkretnej grupy mięśniowej. Zakwasy powodują, że mięśnie są „tkliwe" przez co wiem, czy pracują w danym ruchu, czy nie.


POTRZEBUJESZ PLANU TRENINGOWEGO SZYTEGO NA MIARĘ?

Odezwij się do mnie lub sprawdź moją stronę. Wybierz najlepszą dla Ciebie opcję współpracy i wznieś swoje treningi na wyższy poziom.


Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page